Doświadczenie przekazywane pokoleniami…

Spotkanie z absolwentami w sali akademickiej

Spotkanie z Absolwentami – 22.10.2017

Wielkimi krokami zbliżaliśmy się do końca obchodów Jubileuszu. Od punktu kulminacyjnego dzieliły nas dosłownie ostatnie godziny, ale przedtem na chwilę mogliśmy zatopić się we wspomnieniach i spojrzeć na rzeczywistość akademickiego Krakowa sprzed lat – po prostu odbyć podróż w czasie.

To wszystko za sprawą absolwentów i ich duszpasterzy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i obdarowali opowieściami o swoich młodzieńczych latach spędzonych w duszpasterstwie. Na początku głos należał do duszpasterzy: ks. Franciszka Płonki, ks. Zdzisława Balona oraz ks. Piotra Iwanka. Dzielili się oni świadectwem tego, co dała im wspólnota oraz jak bycie duszpasterzem akademickim ukształtowało ich jako duchownych. Nie zabrakło również anegdotek – niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy, życie bywa po prostu zabawne.

Po krótkiej przerwie kawowej druga część spotkania była animowana głównie przez samych absolwentów. Padły słowa o spotkaniach Wspólnoty w prywatnych mieszkaniach, w czasach, gdy duszpasterstwo nie miało własnego kąta. Wspominano wyjazdy zimowe, wędrówki wakacyjne czy spływy kajakowe. Wielokrotnie odnoszono się do pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny i tego, jak wiele zmieniały te wydarzenia w życiu młodzieży. Wspomniano również historię podróży poślubnej, w której towarzyszył ks. Stryczek i obecny arcybiskup Ryś. Jednak bycie wspólnotą duszpasterstwa akademickiego nie kończy się wraz ze skończeniem studiów. Usłyszeliśmy piękne świadectwo dalszego życia we wspólnocie – zarówno corocznych zjazdów absolwentów jak i wspólnego spędzania czasu w niedzielne popołudnie.

O tym, jak wartościowe było to spotkanie niech świadczy fakt, że w sali akademickiej zabrakło miejsc siedzących, a słuchacze chłonęli każde głowo przemawiających gości opierając się o ściany.

Ciężko było oprzeć się wrażeniu, że to parogodzinne spotkanie było zbyt krótkie, że wiele wartościowych słów czeka jeszcze na wypowiedzenie, że wiele serc chciałoby słuchać wciąż i wciąż… Nadszedł jednak już czas uroczystego zakończenia obchodów Jubileuszu. Pozostała za to nadzieja na to, że to spotkanie nie było ostatnim, podczas którego będzie można poznawać żywą historię Duszpasterstwa. I wiara w to, że nie trzeba być wiecznym studentem, by naprawdę żyć duchem wspólnoty Duszpasterstwa Akademickiego!

2017-10-22 Spotkanie Z Absolwentami

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank